2006 zeszyt 1

Artykuł kazuistyczny

Zespól górnego otworu klatki piersiowej - opis przypadku

JUSTYNA PIGOŃSKA1, ANDRZEJ BOGUCKI2,3, ALEKSANDER NIEWODNICZY1, ZBIGNIEW KAURZEL3, ADAM MIGODZIŃSKI4
1. Oddziału Neurologii III Szpitala Miejskiego im. dr K. Jonschera w Łodzi
2. Klinicznego Oddziału Chorób Układu Pozapiramidowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
3. Centrum Diagnostycznego „Kopernik
4. Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Medycyny Ratunkowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi
Postępy Psychiatrii i Neurologii 2006; 15 (1): 57-59
Słowa kluczowe: zespół górnego otworu klatki piersiowej, elektroneurografia, elektromiografia, angiografia

Cel. Przedstawienie przypadku zespołu górnego otworu klatki piersiowej (thoracic outlet syndrome - TOS), rzadkiego zespołu spowodowanego uciskiem na dolną część splotu ramiennego oraz na naczynia podobojczykowe w odcinku między szyją a pachą. TOS występuje w kilku wariantach: naczyniowym (żylnym i tętniczym) oraz neurogennym (właściwym i niespecyficznym).

Przypadek. W pracy przedstawiono przypadek 21-letniej kobiety z bólem ramienia i przedramienia, z osłabieniem i zanikiem mięśni drobnych ręki prawej, zaburzeniami czucia IV i V palca. Na podstawie badania podmiotowego, przedmiotowego oraz badań dodatkowych rozpoznano zespół górnego otworu klatki piersiowej. U pacjentki przeprowadzono częściową resekcję żebra pierwszego, po zabiegu obserwowano poprawę w zakresie unaczynienia prawej kończyny górnej, natomiast wykazano trwałe uszkodzenie struktur nerwowych splotu ramiennego.

Komentarz. Rozpoznanie TOS jest niezmiernie trudne, oparte na badaniu klinicznym i próbach naczyniowych oraz szerokim wachlarzu badań dodatkowych (elektroneurofizjologia, angiografia, radiologia konwencjonalna, tomografia rezonansu magnetycznego i USG-D).

Dr Aleksander Niewodniczy, Oddział Neurologii III Szpitala Miejskiego im. dr K. Jonschera,
ul. Milionowa 14, 93-113 Łódź